Korpusnik
Povzemalnik korpusnih podatkov
Govorjena slovenščina
osvojiti (glagol)
- Viri: Nalaganje...
- Pogostost: Nalaganje...
nadaljuje prins in Krim šest je ura in osemnajst minut da vas točno obvestimo o času m… lahko poveste svoje mnenje ali mora Slovenec res osvojiti Triglav in to čisto vsak šes šest osem nič osem nič nič
razvedrilni, 2009-11, Gos
torəj v črni gori kraj Rožaje osvojila səm šesto mesto od šestintridəsətih mladih nastopajočih kar
informativno-izobraževalni, 2016-01, Artur-J
zdaj bi moral zdaj bi moral vsak Slovenec osvojiti Triglav je malo preveč
razvedrilni, 2009-11, Gos
eee deliu use svoje znanje ki ga je osvojiu na fədəvə-ju in me podučiu
informativno-izobraževalni, Artur-P
na predvečer smo se pogovarjali male so ble možnosti za medaljo ne kaj če bom osvojila medaljo ne
razvedrilni, 2009-11, Gos
in je osvojila bronasto medaljo v veleslalomskem seštevku svetovnega pokala
razvedrilni, 2009-08, Gos
amak eee verjetno bo šlo lažje če boš vedel da si z eno samo z enim samim klicem recimo in zmago eee osvojil dve stvari nesluteno slavo in eee seveda štirideset evrov kolikor je danes vredna zmaga v igri vi ali Dejan
razvedrilni, 2009-12, Gos
Tina pa je osvojila dvajseto medaljo za Slovenijo ko se gre za posamične discipline
razvedrilni, 2009-08, Gos
Število pojavitev besede osvojiti (glagol) glede na regijo govorca
Beseda osvojiti (glagol) se v korpusu Gos najpogosteje pojavi pri govorcih iz osrednjeslovenske regije (18 pojavitev), sledijo govorci iz savinjske regije (8), koroške regije (4), podravske regije (3), gorenjske regije (2), Podravska;osrednjeslovenska regije (1) in jugovzhodnoslovenske regije (1). Beseda se ne pojavlja pri govorcih iz pomurske regije, zasavske regije, posavske regije, primorsko-notranjske regije, goriške regije in obalno-kraške regije.
Raba besede osvojiti (glagol) z vidika starostnega obdobja govorca glede na korpusno povprečje (nad 100 = bolj tipično; pod 100 = manj tipično)
Glede na korpusno povprečje, pri čemer je raba nad 100 nadpovprečna, se beseda osvojiti (glagol) pojavlja glede na starostno obdobje govorca na naslednji način: nadpovprečno pri govorcih starih nad 60 let (149,6) in 18 do 34 let (239) in podpovprečno pri govorcih starih 30 do 59 let (30,8). Pri govorcih, za katere ni podatka o starosti, je vrednost 83,9. Pri govorcih starih 10 do 18 let in do 10 let se beseda ne pojavlja.
Deleži rabe besede osvojiti (glagol) glede na spol govorca
Beseda osvojiti (glagol) se glede na spol govorca pojavlja na naslednji način: moški spol (71,43 %) in ženski spol (28,57 %).
Moški
71 %
Ženski
29 %
Raba besede osvojiti (glagol) v različnih vrstah govornih dogodkov glede na korpusno povprečje (nad 100 = bolj tipično; pod 100 = manj tipično)
Glede na korpusno povprečje, pri čemer je raba nad 100 nadpovprečna, se beseda osvojiti (glagol) pojavlja v različnih vrstah govornih dogodkov na naslednji način: nadpovprečno v razvedrilnih (565,2) in podpovprečno v informativno-izobraževalnih (53,8), nezasebnih (22,6) in zasebnih (55,1).
Raba besede osvojiti (glagol) z vidika ravni izobrazbe govorca glede na korpusno povprečje (nad 100 = bolj tipično; pod 100 = manj tipično)
Glede na korpusno povprečje, pri čemer je raba nad 100 nadpovprečna, se beseda osvojiti (glagol) pojavlja glede na izobrazbo govorca na naslednji način: nadpovprečna pri govorcih z višješolsko ali visokošolsko izobrazbo (175,1) in s srednješolsko izobrazbo (182,3) in podpovprečna pri govorcih s fakultetno ali višjo izobrazbo (37,9). Pri govorcih z osnovnošolsko ali nižjo izobrazbo se beseda ne pojavlja.
Najpogostejše oblike besede osvojiti (glagol)
Najpogostejše oblike besede osvojiti (glagol) v korpusu Gos so osvojila, osvojiti, osvojil, osvojili, osvojiš, osvoji, osvojile, osvojit, osvojiu in osvojite.
Raba besede osvojiti (glagol) v različnih oblikah govornega sporočanja glede na korpusno povprečje (nad 100 = bolj tipično; pod 100 = manj tipično)
Glede na korpusno povprečje, pri čemer je raba nad 100 nadpovprečna, se beseda osvojiti (glagol) pojavlja v različnih oblikah govornega sporočanja na naslednji način: nadpovprečna v radijskih oddajah (294,4) in televizijskih oddajah (320) in podpovprečna v komunikaciji z osebnim stikom (39,4) in spletni komunikaciji (40,8). n/a